معضل خطوط ترانزیت دیتاسنتر های داخلی

مدیر انجمن: Aivivid staff

نمایه کاربر
Khoramyar
پست: 133
تاریخ عضویت: شنبه فوریه 09, 2013 4:22 pm
تماس:

معضل خطوط ترانزیت دیتاسنتر های داخلی

پستتوسط Khoramyar » پنج شنبه مارس 20, 2014 2:02 am

"دیتا سنتر های داخل کشور شاید برای آن دسته از کسانی که از داخل به آنها مراجعه میکنند دسترسی بهتری فراهم میکنند" یا حداقل قرار است که این کار را بکنند. این کلمات را از زبان بسیاری شنیده ایم. ولی آیا واقعا اینطور است؟

۱- اولین مساله که البته بیشتر سایت های پرترافیک را هدف میگیرد، قیمت وحشتناک ترافیک مصرفی برای سایت های پرمصرف و با هیت بالاست. قیمت های کولو و سرور های داخلی همگی محدود به چند صد مگابایت ترنسفر هستند و بعد از آن شما باید هزینه پرداخت کنید که برای سایت هایی با ترافیک بالا فاجعه است. قبلا نیز در این زمینه پست دیگری داشتیم: viewtopic.php?f=4&t=18

۲- پنهای باند داخلی در مورد دیتاسنتر های داخلی کاملا تامین و مناسب است. ولی پهنای باند خارجی برای هر سرور در اکثر مواقع به ده مگابیت محدود شده است. این محدودیت بزرگ باعث عدم کارایی لازم در ارایه خدمات به مابقی جهان خواهد بود.

۳- حالا شاید فکر کنید که مگر مخاطبین خارج از کشور چقدر هستند که حالا با مشکل مواجه شوند؟ واقعیت این است که بررسی های ما بر روی دو سایت بسیار پرترافیک ایرانی، به این نتیجه رسیده است که حدود ۴۰٪ ترافیک آنها از خارج از کشور روت میشود. دلیل آن هم هجم بالای فارسی زبانان علاقه مند خارج از کشور نیست، و بلکه اسنفاده تعداد کثیری از انواع مختلف سیستم های پرو-کسی، وی-پی ان و فیل-ترشکن های دیگر باعث میشود که ترافیک این سایت ها یک بار به خارج از کشور رفته و مجددا از داخل تونل به داخل منتقل شود.

۴- جدای کندی وضع مطرح شده، متاسفانه گیت وی های کشوری نیز در بسیاری از مقاطع دچار مشکل روت کردن صحیح ترافیک هستند و این رو به سادگی از سایت های داخلی که از سرویس هایی شبیه کلاودفلر استفاده میکنند میتوان مشاهده کرد. همانطوری که میبینید، همه چیز کار میکند جز ارتباط به سرور اصلی که در ایران است و کلاود فلر میگوید در این لحظه در دسترس نیست:

تصویر

در هر صورت به نظر میاید که بهترین حالت برای کسانی که در ایران سایت دارند داشتن دو سرور آینه ( میرور ) همزمان خارج و داخل کشوری است. ولی کمتر شرکت و شخصی میتواند دوبرابر هزینه معمول را پرداخت کند. برای باقی شرکتها، تا وقتی که دیتاسنتر های داخلی از معضل هایی که بالا طرح شدند رهایی پیدا کنند، به نظر داشتن سرور در خارج از کشور گزینه مطمئن تری برای توزیع محتوایشان است.
http://www.aivivid.com
twitter: @khoramyar

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان