آیا CDN بر روی جایگاه وب سایت شما در رتبه بندی گوگل تاثیر دارد

مدیر انجمن: Aivivid staff

rezadehghan
پست: 2
تاریخ عضویت: دو شنبه ژانویه 08, 2018 1:34 pm
تماس:

آیا CDN بر روی جایگاه وب سایت شما در رتبه بندی گوگل تاثیر دارد

پستتوسط rezadehghan » سه شنبه ژانویه 09, 2018 2:34 pm

بر اساس تحلیل های صورت گرفته بر روی یک میلیون نتیجه جستجوی گوگل، 11 عامل تاثیر گذار بر رتبه سایت ها در جستجوی گوگل معرفی شده اند که از این میان، سه عامل را می توان با استفاده از سرویس CDN بهبود بخشید. این سه عامل عبارتند از:

1. page load speed

2. bounce rate

3. https

اولین عامل page load speed یا همان سرعت بارگذاری صفحه بر روی دستگاه کاربر نهایی است. این عامل اشاره دارد به این که چه مدت طول می کشد تا یک صفحه از وب سایت شما برای کاربر نهایی قابل مشاهده باشد. مورد بعدی bounce rate است که اشاره به کاربرانی دارد که پس از مشاهده یک صفحه از سایت شما دیگر به پیمایش صفحات دیگر سایت تمایلی ندارند و از وب سایت شما خارج می شوند. عامل بعدی HTTPS می باشد که که به انتقال داده های وب سایت از کانال امن SSL/TLS اشاره دارد.

اگرچه استفاده از CDN در ظاهر دربین عوامل تاثیر گذار بر جستجوی گوگل دیده نمی شود اما وب سایت هایی که از CDN استفاده می کنند از پتانسیل بیشتری برای رسیدن به رتبه های بالاتر جستجوی گوگل برخوردار هستند. این مسئله به این دلیل است که استفاده از CDN وب سایت شما را سریعتر و bounce rate را کاهش می دهد. علاوه بر آن، مدت زمانی که طول می کشد تا ارتباط HTTPS برقرار شود را نیز کاهش می دهد.

حال می خواهیم ببینیم استفاده از CDN چگونه می تواند در بهبود این سه عامل موثر باشد.بهبود سرعت بار گذاری صفحه (page load speead)

کربران شما انتظار دارند وب سایت شما بلافاصله و در کوتاهترین زمان ممکن برای آنها نمایش داده شود. چناچه این انتظار آنها برآورده نشود، انها تمایل کمتری در ادامه گشت و گذار در وب سایت شما خواهند داشت. توجه داشته باشید که در دنیای اینترنت صفحات مشابه صفحات وب سایت شما بیشمار هستند و چنانچه زمان بارگذاری صفحه مربوط به وب سایت شما بیش از حوصله کاربر طول بکشد کاربر بلافاصله وب سایت شما را بسته و صفحه دیگری را در اینترنت خواهد یافت.

بنابراین سرعت بیشتر وب سایت شما باعث افزایش تعداد کاربران، بهبود میزان رضایت مندی آنها و همچنین پیمایش صفحات دیگر وب سایت شما خواهد شد. بهمین دلیل وب سایت های سریع تر از نظر گوگل، اولیت بالاتر تری نسبت به سایر وب سایت ها در نتایج جستجو خواهند داشت.

اکنون این سوال مطرح می شود که CDN چگونه می تواند سرعت بارگذاری صفحات را افزایش دهد؟

تامین کنندگان سرویس CDN عموما نسخه هایی از وب سایت شما را بر روی سرور های مختلف خود در نقاط جغرافیایی محتلف نگهداری می کنند. هنگامی که کاربری قصد مشاهده از وب سایت شما را داشته باشد، بر اساس موقعیت مکانی او، وب سایت شما از نزدیکترین سرور بر روی سیستم کاربر بارگذاری می شود. بعنوان مثال اگر سرور اصلی شما در اروپا قرار دارد و کاربری از ایران قصد بازدید از سایت شما را داشته باشد، وب سایت شما بجای انکه از سرور اصلی مستقر در اروپا به او نمایش داده شود، از طریق سرور ایران بارگذاری می شود. این کار در کاهش میزان تاخیر شبکه و در نتیجه سرعت بارگذاری وب سایت شما، تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.Bounce rate

توجه داشته باشید که دو عامل bounce rate و page load speed کاملا به یکدیگر مرتبط هستند. بنابراین با افزایش سرعت وب سایت میزان bounce rate نیز بهبود خواهد یافت و با بهبود این دو، رتبه شما در جستجوی گوگل نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

بر اساس تعریفی که از bounce rate ارائه شده است، این عامل درصد نسشت هایی (sessions) را از وب سایت شما نشان می دهد که در آن کاربر بدون هیچ عملی در وب سایت، وب سایت را ترک کرده باشد. به بیان دیگر کاربر پس از باز شدن صفحه شما بدون هیچ کلیکی بر روی لینک های داخلی صفحه، آن را بسته باشد.

چناچه صفحه وب سایت شما از جذابیت مناسب برای کاربر برخوردار باشد، استفاده از CDN به شما این اطمینان را می دهد که کاربر تمامی صفحه شما را در کمترین زمان مشاهده خواهد کرد و در صورتی که محتوای سایت شما برای وی جذاب باشد با سایت شما تعامل برقرار خواهد نمود.استفاده از HTTPS

امنیت یکی از عامل های مهم در نظر گوگل است. وب سایت هایی که از طریقی امن با کاربران خود ارتباط برقرار کننده از جایگاه بهتری نسبت به سایرین برخوردار خواهند بود. بهمین دلیل استفاده از HTTPS بجای HTTP پیشنهاد می شود.

توجه داشته باشید که استفاده از CDN و HTTPS دو مقوله کاملا جدا هستند. اما از آنجایی که HTTPS تا حدی می تواند در سرعت وب سایت شما تاثیر گذار باشد، بکار گیری CDN این افت سرعت را برای شما جبران خواهد کرد.

از آنجایی که برقراری ارتباط امن نیاز به انجام مقدمات و ارسال و دریافت داده هایی بین سرور و کاربر نهایی دارد، CDN می تواند با کاهش تاخیر ارتباطی و سرعت بخشیدن به انجام این اقدامات، برقراری ارتباط امن را در زمانی اندک انجام دهد.

جمع بندی

در پایان به این نکته می خواهیم اشاره کنیم که تمامی عواملی که در این مقاله بیان شد تحت تاثیر سرعت بارگذاری صفحه هستند. بنابراین شما با استفاده از سرویس CDN، سرعت وب سایت خود را بالا خواهید برد و متعاقبا سه عامل ذکر شده را بهبود خواهید بخشید.منبع : How to Improve 3 Google Ranking Factors with a CDN
غصه نخور، قصه نویس خداست...!!

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان