تفاوت قیمت IP Transit در اروپا و ایران

مدیر انجمن: Aivivid staff

نمایه کاربر
Khoramyar
پست: 133
تاریخ عضویت: شنبه فوریه 09, 2013 4:22 pm
تماس:

تفاوت قیمت IP Transit در اروپا و ایران

پستتوسط Khoramyar » سه شنبه ژوئن 02, 2015 2:09 pm

همه هموطنان از گرانی قیمت اینترنت در ایران ناراضی هستند. حداقل، قیمت نسبت به کیفیتی که دریافت میکنند ربط زیادی به استاندارد های بین المللی ندارد. بحث کیفیت اما، ربط مستقیم به مقوله قیمت دارد. شرکت های خدمات دهنده ( ISP ) مجبور هستند فشاری که هزینه های مختلف به آنها وارد میکند را به نوعی به مصرف کننده منتقل کنند. حالا این با ضریب اشتراک بالاتر یا هر راه دیگری که از نظر فنی ممکن باشد که همه این مسایل افت شدید کیفیت خدمات را به دنبال دارد.

ولی این یک سوال بسیار اساسی است: مگر چقدر قیمت پهنای باند در ایران و کشور های دیگر ( به طور مثال کشور های اروپایی ) تفاوت دارد؟ آیا قیمت انقدر متفاوت است که باعث چنان فشار و افت کیفیت شود؟ با هم این مورد را بررسی میکنیم. اول، لیست قیمت شرکت ارتباطات زیرساخت در این لینک را مطالعه میکنیم:

https://drive.aivivid.com/index.php/s/KJsUyfJoKXYGJ7e

همانطوری که مشاهده میکنید، خط صد مگابیت، هزینه ماهیانه ای معادل 36300000 ( سی و شش میلیون و سیصد هزار ) تومان دارد. با نرخ ارز دلاری 3200 تومان، یک حساب سر انگشتی به ما نشان میدهد که هزینه 100 مگابیت پهنای باند اینترنت در ایران معادل 11343 دلار است!

حالا قیمت یکی از بزرگترین فروشنده های پهنای باند دنیا، شرکت هاریکن الکتریک که دیروز به ما اعلام شده، از این قرار است:

Internet Bandwidth Intended for delivery by point to point-private line to your location
1,000Mbps Metro Special Internet Bandwidth/IP Transit $550/month. Or, on a specific term length as low as $0.39/Mbps thirty-nine cents per Mbps) = $390/month USD.
10,000Mbps Metro Special Internet Bandwidth/IP Transit $5,000/month. Or, on a specific term as low as $0.30/Mbps (thirty cents per Mbps) = $3,000/month USD.

اگر قیمت اعلامی را $0.30/Mbps در نظر بگیریم، با 11343 دلار، ما میتوانیم پنهای باندی معادل 37812 مگابیت، یعنی کمی بیشتر از 37 گیگابیت پهنای باند تهیه کنیم! به عبارتی دیگر، قیمت پهنای باند در ایران، 370 برابر بیشتر از قیمت پهنای باند در اروپاست!

پ.ن: یک روز بعد از پست این تاپیک ( یکم جون ۲۰۱۵) شرکت ارتباطات زیرساخت فایل PDF که لینک داده شده بود رو با یک فایل word جایگزین کرده :
http://www.tic.ir/Content/media/image/2 ... 6813908244
و قیمت های جدیدی اعمال کرده که قیمت هر صد مگابیت معادل بیست و یک میلیون و چهارصد و خرده ای هزار تومان ذکر کرده.
خرين ويرايش توسط 1 on Khoramyar, ويرايش شده در 0.
دلیل: تغییر قیمت تعرفه های ارتباطات زیرساخت
http://www.aivivid.com
twitter: @khoramyar

بازگشت به “شبکه، ترانزیت IP، مباحث زیرساخت مخابراتی”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان